2.3.08

Gruzja - nowy format negocjacji z Południową Osetią

Gruzińskie władze zaproponowały zmianę składu Wspólnej Komisji Kontroli (JCC), której zadaniem jest rozwiązanie konfliktu południowoosetyńskiego.

Dotychczasowe rozmowy czterostronne miałby zastąpić model 2+2+2. Dotąd w negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele Gruzji, Południowej Osetii, Rosji i pozostającej w granicach Rosji Północnej Osetii. Tbilisi sprzeciwia się udziałowi tej ostatniej i dąży do zastąpienia jej reprezentantów przedstawicielami progruzińskiej alternatywnej administracji Południowej Osetii pod przywództwem Dimitrego Sanakoyewa. Tbilisi pragnie też zaangażowania w rozmowy UE i OBWE.

Władze Osetii Południowej potępiły inicjatywę i uznały ją za zaprzeczenie pokojowego dialogu.

Rosja nie wyraziła jeszcze swojej opinii, dotąd jednak przedstawiciele Moskwy podkreślali, że konflikt należy rozwiązać w ramach "istniejących mechanizmów negocjacyjnych".

Jurij Popow, główny negocjator ds. Południowej Osetii z ramienia Rosji i wpółprzewodniczący JCC, przybędzie do Gruzji w przyszlym tygodniu, aby poprowadzić rozmowy w Tbilisi i Cchinwali.

Konflikt Gruzji z Republiką Południowej Osetii ciągnie się od 1991 roku. Władze gruzińskie nie uznają ogłoszonej przez zbuntowaną prowincję niepodległości, chociaż de facto jest ona niezależna od Tbilisi. Osetia Południowa ma za to zapewnione nieformalne poparcie Rosji. Rozmowy pokojowe pomiędzy Tbilisi a Cchinwali od dłuższego czasu nie posuwają się naprzód.


za http://www.civil.ge/eng/article.php?id=17244